مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی به این دلیل دارای اهمیت است که عمل کردن بینی در راستای درمانی و زیبایی نیازی به ماندن در بیمارستان ندارد و فرد بایستی شخصا تمامی موارد مورد نیاز جهت بهبود سریعتر خویش را به کار بگیرد. از همین رو تمامی موارد مهم و الزامی که دکتر جراحی بینی در تهران در پی اتمام ایجاد تغییرات بر روی دماغ ، فرد مراجعه کننده گوش زد می کنند را بهتر است مو به مو و کاملا اصولی مورد انجام قرار دهد. رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی دارای مزیت هایی است که می توان به کوتاه تر شدن بازه زمانی ریکاوری اشاره داشت و این بدان معناست شما هرچه سریعتر می توانید به انجام کارهای مد نظر خویش بپردازید. از همین رو اگر شما قصد انجام دادن رینوپلاستی را دارید بهتر است که اطلاعات جامعی در این زمینه به دست آورید به توصیه دکتر نیلوفر مجدی نسب ، بهترین جراح بینی در تهران  ادامه متن را با دقت بالایی مطالعه نمایید که در صورت فراموشی هر یک از موارد بتوانید بهترین راهکار را داشته باشید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی - دکتر نیلوفر مجدی نسب

مراقبت های بعد از جراحی بینی

بینی همانطور که می دانید در مرکز صورت واقع شده و وجود هر نوع ایراد بر روی آن بیشتر از دیگر اعضا به چشم می آید. از همین رو فرد به دنبال راه کاری برای بهتر کردن شکل ظاهری آن می باشد و در نهایت روشی را با نتیجه ای دائمی انتخاب می کند که عمل زیبایی بینی می باشد. اما نکته حائز اهمیت در این باره محافظت از فرم جدید بینی می باشد که تمامی موارد که در ادامه ذکر می شود به عهده بیمار می باشد.

بایدها و نبایدها پس از رینوپلاستی

 • بایستی در روز های ابتدایی از چند بالشت جهت کاهش تورم و التهاب در زیر سر استفاده کنید.
 • در اقدامات قبل از جراحی بینی به شما توصیه شد که از دخانیات و الکل پرهیز کنید. در مراقبت های بعد از جراحی بینی نیز می بایست این مورد را رعایت کنید که بتوانید زودتر بهبود یابید.
 • عمل زیبایی بینی نیازی به دریافت رژیم غذایی خاصی ندارد و بهتر است که از غذاهای نرم و مقوی استفاده کنید که فشار زیادی را به بینی وارد نکنید.
 • استفاده از نمک در دو هفته ابتدایی پس از جراحی زیبایی بینی را کنار بگذارید. زیرا ید موجود در وعده های خوراکی می تواند احتمال خون ریزی را افزایش می دهد.
 • به یاد داشته باشید که محافظت از فرم جدید بینی یکی از اصول اصلی در مراقبت های بعد از جراحی بینی می باشد که می توانید این کار را با استفاده از بالش های دور گردنی U شکل به خوبی انجام دهید.
 • اگر در برخی مواقع درد و ناراحتی را تجربه می کنید بهتر است که از داروهای تجویز شده دکتر در تایم های مشخص استفاده کنید.
 • به یاد داشته باشید که در روز های اولیه پس از عمل بینی ، بر روی آن بانداژ و گچ قرار دارد که جهت تثبیت تغییرات به کار رفته است. در نهایت باید در مراقبت های بعد از جراحی بینی بسیار دقت کنید که ضربه ای به آن وارد نشود.
 • در دوره نقاهت و ریکاوری بدیهی است که توصیه می شود در زیر دوش قرار نگیرید ، زیرا این امر باعث می گردد که گچ و بانداژ روی آن خیس شده و این می تواند دلیلی برای تغییر فرم بینی باشد.
 • در زمان خواب و استراحت بهتر است که به پشت دراز بکشید که فشاری به بینی وارد نشود.
 • در روز های ابتدایی پس از عمل زیبایی دماغ سر خود را پایین نگه ندارید.
 • از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
 • جهت انجام امور بهداشتی دهان و دندان بهتر است که از مسواک نرم و با ملایمت این کار انجام شود.
 • در روز های اولیه در پی جراحی زیبایی بینی می توانید برای تمیز کردن درون حفره ها از سرم های شستشو طبق دستورالعمل جراح بینی بهره مند شوید.

حرف زدن بعد از رینوپلاستی

در مراقبت های بعد از جراحی بینی دکتر به شما یادآور می شود که بینی در حساسیت بالایی قرار دارد و شما باید به طور جدی مراقب تغییرات اعمال شده باشید. یکی از مواردی که فرد باید بسیار به آن دقت داشته باشد نوع حرف زدن و میزان بلندی صدا از مواردی است که باید به آن توجه داشته باشید. مواردی از قبیل خندیدن ، گریه کردن و عطسه کردن از حالت هایی است که باید بسیار محتاطانه آن ها را انجام داد که به شکل جدید بینی آسیبی وارد نگردد.

راه رفتن در مراقبت های بعد از جراحی بینی

عمل کردن بینی نیازی به استراحت مطلق ندارد و نهایت بیمار یک الی دو روز ابتدایی استراحت کند و بعد از آن به راحتی می تواند به انجام کارهای روتین روزمره خود بپردازد. یکی از فعالیت هایی که انجام دادن آن مانعی ندارد ؛ راه رفتن بعد از جراحی بینی می باشد. رینوپلاستی نیازی به استراحت مطلق ندارد و فرد باید به مرور توانایی های خود را به دست آورد و بهتر است که از راه رفتن این کار را آغاز کند. اما به یاد داشته باشید که این کار باید به آرامی صورت بگیرد و موجب افزایش فشار خون و تپش بالا در شخص نگردد.

سرگیری فعالیت های شغلی از چه زمانی ممکن است ؟

در مراقبت های بعد از جراحی بینی نهایت به هفت الی ده روز نیاز داشته باشید که بتوانید مجدد به فضای کاری خود بازگردید. این نکته را به یاد داشته باشید که بازگشت به محیط کار بسته به شرایط کاری و همچنین وضعیت جسمانی شما دارد. اما اگر خانه دار هستید نهایت در سه الی چهار روز بعد از عمل کردن بینی می توانید به تمام امور منزل رسیدگی کنید اما به یاد داشته باشید که از بلند کردن اجسام سنگین و پایین نگه داشتن سر به مدت طولانی پرهیز کنید.

تغذیه سالم

یکی دیگر از مهمترین مواردی که می بایست در رینوپلاستی به آن توجه داشت استفاده از مواد غذایی سالم ومغذی می باشد. رعایت این مورد به بهبودی سریع شما کمک بسیاری می کند. به یاد داشته باشید که در دوره نقاهت بهتر است که مصرف نوشیدنی های سالم و تازه همانند آب میوه را افزایش دهید. با نوشیدن مایعات بیشتر می توانید به روند درمان و بهبود زخم ها کمک بسیاری کنید. بدون اینکه بدانید برخی از مواد خوراکی قادر هستند که کبودی و تورم های به وجود آمده را بهتر کنند در نتیجه بهتر است که در مراقبت های بعد از جراحی بینی به تمامی موارد بیان شده از سمت جراح بینی را کاملا اصولی رعایت کنید.

دوره ریکاوری سخت و دردناک سپری می شود؟

همانطور که در ابتدای متن اشاره شد رینوپلاستی در گروه جراحی های پلاستیک قرار دارد اما این روند نیازی به بستری شدن جهت بهتر شدن وضعیت نخواهد داشت. از همین رو مراقبت های بعد از جراحی بینی بسیار حائز اهمیت می باشد. در راستای مراقبت های پس از رینوپلاستی جراح به شما اعلام می دارد که از چه کارهایی بایستی پرهیز کنید و برای بهبود سریعتر چه مواردی را بهتر است رعایت کنید. در نتیجه دوره نقاهت اگر طبق اصول و گفته های دکتر مورد انجام قرار بگیرد بی شک سخت و دردناک نخواهد بود.

بیست روز بعد از جراحی بینی چگونه می گذرد ؟

به علت تغییراتی که بر روی بینی ایجاد می شود در عمل بینی به طبع شاهد کبودی ها و تورم برروی صورت و بینی خواهیم بود. با رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی به صورت درست می توان این موارد را با گذشت هر روز به بهتر شدن سوق داد. روز به روز میزان و اندازه التهاب و کبودی ها کاهش می یابد. اما تورم موردی که است که مدت زمان بیشتری را برای بهبودی کامل آن نیاز خواهید داشت. در روز بیستم پس از رینوپلاستی عمده تورم ها کاهش پیدا کرده اما همچنان بینی متورم است و برای مشاهده نتیجه نهایی باید مدت زمان بیشتری صبر کنید. اندازه تورم و زمان مورد نیاز برای بهتر شدن بسته به نوع بینی برای هر کاندید متفاوت می باشد.

آبریزش بینی در مراقبت های بعد از جراحی بینی

یکی از حالت هایی که فرد پس از عمل کردن بینی به آن دچار می شود افزایش ترشحات بینی می باشد که کاملا امری طبیعی و نرمال می باشد. اما در این مورد بهتر است به یاد داشته باشید که نباید فین کنید. با دستمال های کاغذی بینی را تمیز نکنید چرا که احتمال بروز حساسیت را افزایش می دهد. همانطور که می دانید پوست بینی بسیار حساس می باشد و مستعد اعمال تغییرات خواهد بود در نتیجه بهتر است که در مواقعی که آبریزش بینی شما افزایش می یابد از محکم گرفتن بینی خودداری کنید. بهترین راه کار برای درمان این موارد در واقع استفاده از سرم های شستشو می باشد که دکتر عمل بینی برای انجام اصولی مراقبت های بعد از جراحی بینی تجویز کرده ، می باشد. انجام درست و اصولی شستشو بینی می تواند ترشحات اضافی را از بینی خارج کرده و مسیر تنفسی را برای شما آزاد می کند. در برخی افراد که آبریزش بینی بسیار شدید می شود با صلاحدید دکتر می توان از قرص های حساسیت جهت بهبود این وضعیت استفاده کرد.

کاهش درد پس از عمل بینی

بعد از جراحی بینی، کاهش درد خیلی مهم است. برخی راه ‌های کاهش درد شامل مصرف داروهای تسکین ‌دهنده درد که جراح بینی تجویز می ‌کند، نگهداری از دماغ جراحی شده با استفاده از پانسمان و کمپرس سرد محل جراحی می ‌باشد. همچنین، استراحت کافی و رعایت دستورات پزشک برای بهبود سریعتر ترمیم جراحی‌ تان مفید خواهد بود. توصیه می ‌شود تمامی سوالات و نگرانی ‌هایتان را با پزشک خود مطرح نمایید.

کبودی بعد از عمل بینی

عمل بینی ممکن است باعث ایجاد کبودی و تورم در ناحیه صورت و چشم ها شود. این مشکلات معمولاً در روزهای اول پس از عمل شدن بینی بیشتر مشاهده می ‌شوند و در ادامه با انجام مراقبت های بعد از جراحی بینی به طور تدریجی کاهش می‌ یابند. پس از عمل بینی، اهمیت داشتن استراحت و پیروی از دستورات پزشک بسیار زیاد است. همچنین، مهم است به دستورات پزشک در مورد مراقبت از ناحیه بینی پس از تغییرات، عمل کنید تا ترمیم زخم ها به خوبی انجام شود.

استفاده از کمپرس های سرد و گرم در مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • کمپرس سرد:
  استفاده از یخ یا کمپرس سرد بر روی ناحیه بینی ممکن است به کاهش ورم، التهاب و درد کمک کند.در مراقبت های بعد از جراحی بینی استفاده از سرما قدرت انقباض عروق را افزایش می ‌دهد و به محدود کردن خونرسانی به ناحیه مورد درمان کمک می‌کند، که می‌تواند ورم را کاهش دهد.
 • کمپرس گرم:
  از طرفی، استفاده از کمپرس گرم می ‌تواند به راحتی عضلات را وارد حالت آرامش و کاهش درد بیشتر کند. حرارت موثر در افزایش جریان خون و کاهش اسپاسم عضلات کمک می ‌کند. این می ‌تواند احساس راحتی و آرامش را بهبود بخشد.

حمام بعد از جراحی ممنوع است؟

در مراقبت های بعد از جراحی بینی ، همواره جراح توصیه می کند تا زمانی که بر روی دماغ باند و گچ قرار دارد بهتر است که از رفتن به حمام خودداری کنید و در مواقع ضروری بهتر است که از خیس شدن بخش بانداژ شده محافظت کنید.

دکتر نیلوفر مجدی نسب هستم ؛ فارغ التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه جندی شاپور اهواز و فارغ التحصیل تخصص گوش و حلق و بینی و سر و گردن با رتبه برتر از دانشگاه شهید بهشتی تهران و عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران  هستم.  خوشحالم که توانستم در زمینه  زیبایی و درمانی عمل جراحی های موفق  داشته باشم. 

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها