جراحی بینی کج

برقراری توازن به کمک عمل بینی در صورت نقش اساسی و مهمی در زیبا و دلنشین شدن چهره دارد. البته طبق بررسی های انجام شده، گفته می شود که حدودا 97%از مردم جهان به هر شکلی در صورت خود در گیر عدم توازن هستند اما شدت این نابرابری و عدم تقارن مهم است که حساسیت افراد را برای انجام عمل های زیبایی بالاتر می برد. به گفته دکتر نیلوفر مجدی نسب، بهترین جراح بینی در تهران وقتی میگوئیم بینی کج ، منظور حالتی از بینی است که شکل مستقیم، صاف و رو به پائینی ندارد که این حالت می تواند موجب کاهش اعتماد به نفس و اشتیاق افراد برای حضور در اجتماع و حتی دوستان نزدیک شود. بی شک اشخاص دارای این چنین خصیصه هایی به دنبال راه کاری دائمی برای بهبود وضعیت و درمان مشکلات خود می باشند که می توان با جراحی بینی کج برای یک عمر از تمامی این مشکلات به خوبی رهایی یافت.

 

جراحی بینی کج - دکتر نیلوفر مجدی نسب

جراحی بینی کج

بینی های کج می توانند در درجه کج بودن، و دلایل ایجاد آن، با هم متفاوت باشند . میزان کج بودن بینی میتواند، از درجه ملایم و کم تا فوق شدید متفاوت باشد (از حالتی که به سختی قابل مشاهده باشد تا حالتی که به راحتی با نگاه کردن از دور هم می توان این کجی را متوجه شد) کج بودن بینی می تواند بر تنفس و ظاهر شما و حتی بر شیوه آرایش کردن شما هم اثر بگذارد. اگر به دنبال راهی برای بهبود عزت نفس خدشه دار شده خود که عیوب ظاهری دلیل آن بوده هستید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا هر انچه که لازم است در مورد جراحی بینی کج بدانید را برایتان توضیح دهیم:

علت کج شدن بینی یا انحراف آن چیست؟

از جمله عوامل و دلایلی که موجب می شوند تا استخوان،غضروف و بافت بینی در حالت عادی و نرمال خود نباشند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حادثه یا صدمات فیزیکی که طی آن بینی یا فشار زیادی را تحمل کند/ یا حالتی که در حادثه ای ، بینی شکسته و بعد بهبود پیدا کرده باشد
 • ممکن است است این مشکل از بدو تولد همراه شما بوده و مادرزادی و ارثی باشد
 • انحراف بینی
 • تومورها
 • عفونت های بسیار شدید
 • قبلا جراحی بینی انجام داده باشید و این کج بودن بینی، نتیجه ناموفق بودن عمل قبلی باشد.

3 عوارض کجی بینی 

 1. خونریزی بینی
 2. تنفس صدادار
 3. سخت بودن استراحت و خوابیدن در یک سمت بدن

انواع بینی کج

فارغ از علت و دلیل ایجاد این مشکل، بینی کج شما می تواند به یکی از سه حالت : I , S و یا C شکل باشد. در برخی موارد ممکن است بینی صرفا به شکل گونیا به سمت چپ و یا راست کشیده شده باشد.

 • انحراف بینی 

انجراف بینی یا انحراف سپتوم به حالتی گفته می شود که دیواره میانی بینی یا سپتوم، از حالت اصلی خود که حالتی صاف و مستقیم است به سمت چپ یا راست، منحرف شده باشد این انحراف میتواند تا جایی ادامه پیدا کند که یک سمت یا سوراخ بینی به طور کامل بسته شود.

 • تفاوت انحراف بینی با کجی بینی 

وقتی از انحراف بین صحبت می کنیم منظور ما انحراف دیواره میانی است که خود انواع مختلفی دارد. مکن است بینی شما کج نباشد ولی تیغه بینی شما انحراف داشه باشد و یا بلعکس . این احتمال هم وجود دارد که تیغه بینی شما صاف بوده و مشکلی نداشته باشد ولی ظاهر بینی شما کج باشد.

راه های درمان بینی کج

به طور کلی اصلی ترین راه درمان بینی کج ، انجام جراحی می باشد. البته که جراحی بینی کج به روشهای متعدد بسته و باز انجام می شود. جراحی بینی کج به صورت کلی جهت رفع نواقص و انحراف ظاهری یا داخلی بینی که سبب بسته شدن راه تنفس می گردد؛ انجام می شود.
البته روشهای متعددی برای رفع کجی بینی مورد استفاده قرار میگرد که تزریق فیلر و لیفت شامل آنها می باشد اما این روشها تنها برای درمان بینی کج موثر است که راه تنفسی فرد بسته نباشد.

درمان بینی کج بدون جراحی

اگر در گوگل جستجو کنید که چطور بینی کج را درمان کنیم ، احتمالا در کنار صفحات جراحی بینی در تهران ، با لیستی از ورزش های صورت و درمان های موضعی ای مثل فیلرها و تزریقات مختلف روبه رو خواهید شد. اما این روش ها و متدهای غیر تهاجمی واقعا کار کرده و اثر گذار هستند؟ تا کنون هیچ مقاله و گزارش علمی ای ،اثرگذاری و مفید واقع شدن این روش ها را بیان و تائید نکرده است. چرا که خیلی دور از ذهن و غیر واقعی به نظر می رسد،که روش هایی به این سادگی : ورزش و ماساژ صورت، بتوانند تاثیرات عمیق و ماندگار به همراه داشته باشند. شاید در مواردی که عیوب و یا نواقص صورت کوچک و ظریف باشند بتوان از درمان هایی به این شکل استفاده کرد؛ البته که قطعا انجام عمل جراحی اولویت هیچ کس نیست و کاملا منطقیست که اکثر افراد به دنبال روش های جایگزین باشند ،ولی در رابطه با این جراحی خاص باید گفت به لحاظ علمی و تجربی، تنها راه درمان قطعی رفع کجی بینی، عمل جراحی می باشد.

فیلرهای درمانی

 در مواردی که انحراف و کجی بینی شما خفیف و جزئیست می توان این ایرادات ریز را تنها با تزریق فیلرها برطرف کرد؛ انواع فیلرهای تزریقی برای بینی عبارتند از :

 1. فیلرهای سلیکونی
 2. فیلر هیالورونیک اسید
 3. فیلر

اینکه چه نوع فیلری برای شما انتخاب می شود را به پزشک خود بسپارید. اما به یاد داشته باشید که عموما فیلرهای سلیکونی و هیالورونیک اسید در مقابل نوع CaHa ، عوارض و درگیری های کمتری برای شما به همراه خواهد داشت(تورم)

جراحی های بینی

 •  راینوپلاستی

عمل بینی در تهران روش مرسومیست که برای فرم دهی و اصلاح حالت ، شکل و کوچیک کردن بینی مورد استفاده قرار میگیرد.دلایل انجام این جراحی، هم زیبائی و هم درمانیست.

 • سپتوپلاستی

جراحی سپتوپلاستی، عمل جراحی ای است که به منظور اصلاح فرم و حالت تیغه میانی بینی یا همان سپتوم انجام می شود تا تنفس و راه هوایی بهبود پیدا کند. عمل سپتوپلاستی را می توان همراه با راینوپلاستی هم انجام داد که در این حالت به این جراحی (سپتوراینوپلاستی) گفته می شود.

سختی های درمان بینی کج

رفع ایراد بینی کج یا سپتوپلاستی از جمله جراحی های دشوار و سخت است ؛ دلایل دشواری این جراحی عبارتند از :

 • اکثر مراجعین، علاوه بر کجی بینی درگیر سایر عدم تقارن های دیگر هم در صورتشان هستند که این امر موجب سخت تر شدن این عمل و برقراری توازن در فرم بینی می شود.
 • اگرچه این عمل به منظور صاف کردن بینی انجام می شود ،اما ممکن است به طور کامل نتواند این مشکل را حل و بینی را 100% صاف و مستقیم کند، که همین امر نشان دهنده اهمیت بالا و حسایت انتخاب پزشک و جراح بینی ماهر و حاذق است .
 • غضروف بینی به طور طبیعی حتی بعد از بهبودی کامل بعد از انجام جراحی، تمایل دارد تا به حالت قبل و طبیعی خود برگردد؛ چناچه دلیل کجی بینی شما، تصادف و یا عمل بینی ناموفق باشد، این تمایل و احتمال بازگشت بیشتر هم خواهد بود. پس سعی کنید تا با انتخاب پزشک عمل کردن بینی در تهران که ماهر و توانمند باشد؛ ربسک های این چنینی را تا جای ممکن کاهش داده و به صفر برسانید.

مراحل و روند جراحی بینی کج توسط دکتر مجدی نسب

پیوند غضروفی: معمولا عمل سپتوپلستی به تنهایی نمی تواند این مشکل را حل کند و از پیوند غضروف هم برای اصلاح فرم و صاف کردن بینی و هم به منظور ایجاد حالت حمایتی و استحکام بیشتر بینی در حالت جدید استفاده می شود.

 1. در مرحله بعدی استخوان بینی اصلاح شده و در حالت صاف و مستقیم قرار داده می شود.
 2. در مرحله آخر نوک بینی هم در حالت جدید و درست خود قرار داده می شود.

آیا بینی کج و پیچ خوره با ورزش رفع خواهد شد؟

صفحات آنلاین زیادی وجود دارند که ادعا می کنند ،می تواند با ورزش های مختلف صورت کجی بینی را به مرور زمان برطرف کرد. هرچند درمان این مشکل با ورزش بسیار هیجان انگیز به نظر می رسد ولی فراموش نکنید که بینی از استخوان و غضروف تشکیل شده که هیچ ورزشی نمیتواند حالت و فرم آن ها را تغییر دهد. راه های درمان متفاوتی برای بینی کج وجود دارد. که انتخاب و تصمیم در این مورد تا حد زیادی به میزان و دلایل کجی بینی شما بستگی دارد. اما همانطور که گفته شد، ورزش یکی از این راه ها نیست اما اگر شما هم جز افرادی هستید، که جراحی و به زیر تیغ عمل رفتن، انتخاب اخرتان است، در اینجا قصد داریم تا برخی راه های غیر تهاجمی و غیرجراحی را با شما در میان بگذاریم.

مراقبت های بعد از جراحی کجی بینی

جراحی کجی بینی نیز مانند شامل جراحی های بینی بوده و بعد از انجام به رعایت برخی نکات مراقبتی بسیار مهم و حیاتی نیاز خواهد داشت. برای مثال فرد نباید به هیچ عنوان صورت خود را پایین نگه دارد تا از بروز خونریزی جلوگیری کند. علاوه بر آن فردی که به تازگی تحت جراحی بینی کج قرار گرفته از حساسیت برخوردار بوده و می بایست نکات هنگام خواب را هم رعایت کند. برخی از این موارد شامل:
• خوابیدن به پشت
• بالا نگه داشتن سر نسبت به بدن
• قرار دادن بالشت در دو طرف صورت برای جلوگیری از چرخش
همچنین اقدام دیگری که بعد از جراحی بینی کج باید به آن بپردازید ، این است که از غذاهای بسیار نرم استفاده کنید. به هیچ عنوان از غذاهای سفت که باعث فشار آوردن به فک بالا می شود ، استفاده نکنید. نکته دیگر که باید بعد از جراحی بینی کج تحت نظر داشته باشید این است که از شدید خندیدن پرهیز کنید و هنگام خندیدن مراقب بینی باشید.

دکتر نیلوفر مجدی نسب هستم ؛ فارغ التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه جندی شاپور اهواز و فارغ التحصیل تخصص گوش و حلق و بینی و سر و گردن با رتبه برتر از دانشگاه شهید بهشتی تهران و عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران  هستم.  خوشحالم که توانستم در زمینه  زیبایی و درمانی عمل جراحی های موفق  داشته باشم. 

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها