جراحی غدد بزاقی

جراحی غدد بزاقی، پروسه ای درمانی است که باید توسط دکتر گوش و حلق و بینی مورد انجام قرار بگیرد. که به درستی روند درمان را برای بیمار سپری کند. بسیاری از افرادی که به این مشکل مبتلا هستند برخی سوالات از قبیل اینکه آیا تنها راه حل برای درمان غدد بزاقی جراحی است؟ انجام دادن این عمل عوارض بدی را به همراه ندارد؟ برای آنان مطرح می شود که بهتر است با دقت بالایی ادامه متن را مطالعه کنید که به طور کامل متوجه شوید به چه علت این بیماری پدید می آید و یا حتی راه کار درمانی آن به طور واقعی و دائم چیست؟ به یاد داشته باشید که هر نوع بیماری در بدن انسان می توان برای هر فرد متفاوت با دیگری باشد در نتیجه اگر شاهد هر نوع نشانه ای از پیدایش این بیماری در خود بودید بهتر است که ابتدا به دکتر نیلوفر مجدی نسب ، بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در تهران مراجعه کنید و سپس نگرانی های درمان را در سر بپرورانید.

 

جراحی غدد بزاقی - دکتر نیلوفر مجدی نسب

تعریفی از جراحی غدد بزاقی

غده های تشکیل دهنده بزاق دهان از دو نوع ماژور و مینور تشکیل شده است. غده های بزاقی ماژور اعم از غدد پاروتید و همچنین غدد ساب مندیبولار می باشد. در بیشتر افراد تومورهای بزاقی از غده های پاروتید آغاز می شود در واقعیت غده های موجود در زیر زبان به نسبت غده های بزاقی تحت فک در صورت بیماری می تواند خطرناک تر به شمار بیاید. به حالتی که بیش از 70 درصد از مواردی که غدد زیر زبانی درگیر می باشد بدخیم بوده اما بروز بیماری در غدد تحت فکی نهایت احتمال ریسک و بدخیمی آن می تواند 40 درصد باشد. جای نگرانی وجود ندارد و شما می توانید با مراجعه به جراح سر و گردن به موقع بهترین روش را انتخاب کنید که قادر باشید روند پیشرفت این بیماری را با خلل مواجه بسازید.

غده پاروتید

این غده در قسمت بناگوش بوده و یکی از غده های بزرگ بزاقی به شمار می رود که در صورت بروز هر نوع عارضه ای در آن می توان با جراحی غدد بزاقی آن را درمان کرد. درصد بالایی از توده های تشکیل شده در این بخش خوش خیم به شمار می آیند.

غدد زیر زبان

ریزترین توده در زیر زبان می باشند که در هر دو سمت بوده ودر بخش تحتانی زبان واقع شده است.بیشترین آنان خوش خیم بوده و جای نگرانی وجود ندارد.

جراحی غده بزاقی پاروتید

توده های به وجود آمده در این بخش از رایج ترین به شمار می آیند و به خودی خود دو نوع را پوشش می دهند. عبارتند از ؛ تومور غدد پاروتید سطحی و لوب عمیق. جراحی غدد بزاقی روندی بسیار حساس و دقیق می باشد که نیازمند تجربه و دانش بالایی خواهد بود. که در روند اعمال تغییرات تمامی ماهیچه ها و عصب صورت به طور دقیق و کامل حفاظت شود و تمامی توده ها خارج شوند.
در این پروسه جراح برای مشاهده و اطلاع از مکان دقیق در حین عمل از مانیتور استفاده می کند. بعد از آن با به وجود آوردن یک برش کوچک در قسمت جلویی گوش رو به سمت پایین گردن می توان راهی برای استخراج توده ها در جراحی غدد بزاقی به شمار می رود. و پس از بیرون آوردن این بافت از غدد بزاقی آن را به بخش آسیب شناسی انتقال داده که از وضعیت آن و اینکه آیا خوش خیم است یا خیر مطلع شود. پس از این موضوع و اتمام روند مورد نظر قسمت برش خورده را با استفاده از چند بخیه می بندد.

تغییرات صورت بعد از عمل غدد بزاقی

همانطور که در بالا اشاره شد انجام دادن این روند بسیار حساس و مهم می باشد. برای اینکه بعد از اعمال این روند درمانی صورت دچار تغییراتی نشود می بایست در روند انتخاب جراح دقت بالایی را داشته باشید که با مهارت و تجربه بالا قادر باشد به بهترین شکل جراحی غدد بزاقی را به انجام برساند.در غیر اینصورت این احتمال وجود دارد که بعد از اتمام برداشتن توده ها صورت دستخوش تغییراتی خواهد شد. شاید پس از این عمل شاهد تضعیف عضلات صورت باشید.

در واقع در روند جراحی عضلات را جا به جا کرده که بتوان توده به وجود آمده در غدد بزاقی را با استفاده از جراحی بیرون آورد و سپس مجدد بر سر جای خود قرارداده می شود. اما اگر متخصص گوش و حلق و بینی در تهران این توانایی را نداشته باشد که جای دقیق و مناسب عضلات را درست انتخاب نکند ممکن است که شما شاهد ضعیف شدن عضلات صورت باشید. اما اگر پزشک با تجربه و حاذق را برای انجام این متد انتخاب کنید بی شک هیچ یک از مواردی را که اشاره کرده ایم را تجربه خواهید کرد.

اقدامات قبل از جراحی غده های بزاقی

برای اقدام به این روش درمانی می بایست بیمار کاملا آگاهانه این تصمیم را انتخاب کند. در نتیجه بهتر است که تمامی اطلاعات مورد نیاز را از طریق یک پزشک مرتبط دریافت کنند که از انتخاب خود پشیمان نشود. در نهایت اولین فاکتور برای دریافت یک نتیجه مطلوب انتخاب یک دکتر ماهر و با تجربه است. به یاد داشته باشید که در اولین جلسه معاینه بهتر است که تمامی پرسش های مطرح شده در ذهن خود را بیان کنید که دکتر جراحی غدد بزاق پاسخ های علمی و درستی را به شما انتقال دهد.

یکسری موارد هستند که بایستی قبل از عمل کردن به طور یکسان مورد انجام قرار بگیرد. از جمله انجام آزمایش های خواسته شده توسط دکتر مجدی نسب، بهترین پزشک گوش و حلق وبینی تهران برای اطلاع از وضعیت جسمانی بیمار مورد نیاز است. در افرادی که سابقه استعلام هر نوع نیکوتین را دارند بهتر است که نهایت یک الی دو هفته قبل از رفتن به اتاق عمل برای برداشتن توده های غدد بزاقی این ماده را ترک کنید. وجود هر نوع دخانیات و نیکوتین در خون می تواند روند درمان و بهبود را به تاخیر بیاندازد.

استفاده از هر نوع داروی رقیق کننده خون را باید 14روز قبل کنار گذاشته شود. در این صورت می توان مانعی برای بروز خونریزی های بدون دلیل به حساب بیاید. در افرادی که کاندید انجام جراحی غدد بزاقی هستند بهتر است که روز قبل از فرآیند مورد نظر باید استحمام کرده باشند. در روز مورد نظر به یاد داشته باشید که پوست صورت بایستی تمیز و عاری از هر نوع آلودگی باشد.

عوارض بعد از جراحی غدد بزاقی

همگی ما می دانیم انجام دادن بسیاری از روش های درمانی و زیبایی بر روی بدن دارای عارضه های احتمالی و یا حتی اجتناب ناپذیر هستند که این اتفاق به راحتی برای افرادی که عمل غدد بزاقی را انجام داده اند نیز به راحتی رخ خواهد داد. اما بسته به این که عمل پیش رو را چه کسی انجام می دهد می تواند نتایج را با یکدیگر متفاوت خواهد کرد. در نتیجه مجدد به میزان اهمیت انتخاب جراح با تجربه و کار بلد بایستی پرداخت که بدانید دستان یک پزشک چه مقدار می تواند بر نتیجه پیش رو اثرگذاری داشته باشد. اما در ادامه برخی از مواردی که ممکن است بعد از جراحی غدد بزاقی رخ دهد. عبارتند از:

  • صدمه دیدن عضلات صورت
  • بی حس شدن ناحیه تحت درمان
  • احساس درد و ناراحتی در زمان جویدن
  • عفونت
  • خونریزی
  • دیدن جای زخم و اسکار
  • التهاب و تورم مجاری تنفسی

هزینه جراحی غدد بزاقی به چه صورت است ؟

به یاد داشته باشید که برای دریافت اطلاعات دقیق از رنج نهایی هزینه عمل غدد بزاقی می بایست به دکتر نیلوفر مجدی نسب ، بهترین دکتر گوش و حلق و بینی تهران مراجعه کنید و بعد از آن بسته به این که وضعیت بیماری در چه شرایطی است ممکن است که هزینه نهایی برای شما متفاوت باشد.

دکتر نیلوفر مجدی نسب هستم ؛ فارغ التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه جندی شاپور اهواز و فارغ التحصیل تخصص گوش و حلق و بینی و سر و گردن با رتبه برتر از دانشگاه شهید بهشتی تهران و عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران  هستم.  خوشحالم که توانستم در زمینه  زیبایی و درمانی عمل جراحی های موفق  داشته باشم. 

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها