عوارض جراحی بینی – بایدها و نبایدها

عمل بینی از سری جراحی های زیبایی است که امروزه افراد بسیاری متقاضی انجام آن هستند. اما هستند کسانی که به دلیل ترس از پیامدهای بعد آن و عدم یافتن پاسخ مناسب برای این شوال که آیا عمل بینی خطر دارد ، دست از زیبایی بدون نقص جراحی بینی بکشند. بله درست شنیدید رینوپلاستی نیز همانند بسیاری راه کارهای درمانی و زیبایی در علم پزشکی عارضه هایی را دارد که با انتخاب دکتر نیلوفر مجید نسب ، بهترین جراح بینی تهران که  ماهر و با تجربه نیز هستند، می توانید میزان عوارض جراحی بینی را به حداقل برسانید.

عوارض جراحی بینی - دکتر نیلوفر مجدی نسب

لیست برخی از عوارض جراحی بینی

 • تورم:
  بعد از عمل بینی ، یکی از مشکلات بعد از عمل بینی تورم است که در ناحیه بینی و صورت می ‌تواند بعد از اتمام عمل کردن دماغ رخ دهد. این تورم ممکن است بعد از چند روز تا چند هفته کاهش یابد.
 • خونریزی:
  ممکن است در طول روند خطرات بعد از عمل جراحی بینی ، خونریزی کوچکی رخ دهد. اگر خونریزی شدید بود ، باید به جراح بینی مراجعه کنید.
 • درد:
  درد معمولا بعد از عمل بینی حاصل می ‌شود. در صورت نیاز، پزشک ممکن است داروهای تسکین درد تجویز کند.
 • عفونت:
  عفونت ممکن است یک عامل خطرناک پس از جراحی کردن بینی باشد. علائم آن شامل تورم شدید، ترشحات بیش از حد، درد شدید و بالا رفتن دما می ‌شوند. در صورت بروز علائم عفونت، به دکتر عمل بینی خود اطلاع دهید.
 • کاهش حس بویایی:
  یکی دیگر از عوارض عمل بینی می تواند تغییر در حس بویایی شما باشد. برای مقابله از بروز چنین عواقبی بهتر است که بهترین جراح بینی را انتخاب کنید که در روند تغییر فرم دماغ تبحر و مهارت بالایی داشته باشد.

عوارض جراحی بینی کدامند؟

 1. ورم و تورم: پس از جراحی بینی، ممکن است بینی شما ورم‌ کند و به مدت چند هفته تا چند ماه طول بکشد تا ورم کاملا بهبود یابد. برای کاهش هر یک از عوارض جراحی بینی در مقاله مراقبت های بعد از جراحی بینی به طور کامل راه کارهای مفید را ارائه داده ایم.
 2. خونریزی: خونریزی معمولا پس از جراحی بینی رخ می‌ دهد و ممکن است برای مدتی ادامه یابد. اما اگر خونریزی شدید باشد یا به ‌صورت مستمر ادامه یابد، باید به دکتر عمل بینی خود اطلاع دهید.
 3. درد: بعد از جراحی زیبایی بینی، درد و عدم راحتی برای افراد کمی معمول است و ممکن است میزان درد متحمل شده برای هر بیمار با دیگری متفاوت باشد. معمولا جراح بینی در ارتباط با عوارض جراحی بینی ، داروهای مناسب به جهت کنترل درد تجویز کند.
 4. التهاب: ممکن است بعد از جراحی بینی التهاب رخ دهد. مصرف دقیق داروها و رعایت نکات بعد ازعمل توسط جراح بینی می ‌تواند در پیشگیری از عفونت و التهاب مفید باشد.
 5. تغییرات حسی: بعد از جراحی بینی ممکن است احساس تغییراتی در بویایی کنید. این تغییرات ممکن است موقت یا دائمی نیز باشند.
 6. جراحی ترمیمی : در روند برخی از رینوپلاستی ها ممکن است که بیمار برای دستیابی به فرم جدید و بدون نقص بینی به انجام جراحی ثانویه دماغ نیاز پیدا کند. این عارضه در واقع برای افرادی رخ می دهد که در انتخاب جراح بینی خود کاستی داشته و بینی خود را با دکتر های کم تجربه عمل کرده و به طبع در چنین وضعیتی احتمال عمل کردن دوباره بینی امری طبیعی است.

عوارض بلند مدت جراحی بینی از زبان دکتر مجدی نسب

 • تورم: تا چند هفته پس از عمل ، تورم در ناحیه بینی ممکن است بعنوان یکی از عوارض بعد از عمل دماغ ادامه داشته باشد. اما باید توجه داشت که تورم در طول زمان کاهش می ‌یابد و برای مشاهده نتیجه نهایی صبر باید داشته باشید.
 • آسیب به بافت‌ ها: در صورتی که جلوی عمل دچار خونریزی شده باشید یا آسیبی به بافت‌ ها وارد شود، ممکن است برای بهبود نیاز به زمان بیشتری داشته باشید.
 • عوارض بخیه ‌ها: معمولا پس از جراحی برای بستن بینی از بخیه استفاده می‌شود که در صورت عدم حذف آنها به‌طور طبیعی، ممکن است عوارضی مانند التهاب، قرمزی و خارش رخ دهد.
 • عفونت: ریسک عفونت در هر جراحی وجود دارد. در صورتی که به علائم عفونت مانند درد شدید، تورم شدید، تب و تغییر رنگ پوست برخورد کردید، باید به پزشک خود مراجعه کنید.

عوارض کوتاه مدت جراحی بینی چه مورادی است؟

 • درد و تورم: ممکن است درد و تورم در منطقه بینی و چشمان شما رخ دهد. این علائم معمولا در طول چند روز اول پس از عمل جراحی پا برجا می‌ مانند.
 • خونریزی: ممکن است بعد از جراحی خونریزی رخ دهد. اما اكثر اوقات اين خونريزي ها ناچيز و گذرا می باشند.
 • مشکل در تنفس: ممکن است بعد از جراحی تغییر در نحوه تنفس داشته باشید. بخصوص در صورتی که جراحی به منظور برطرف کردن مشکلات تنفسی باشد.

نحوه پیشگیری از بروز عوارض جراحی بینی به چه صورت است؟

برای پیشگیری از عوارض جراحی بینی ، می ‌توانید توجه ویژه ‌ای به مراقبت ‌های بعد از عمل بینی زیر داشته باشید:

 • رعایت دستورات پزشک: به دقت دستورات و توصیه ‌های پزشک قبل و بعد از جراحی را رعایت کنید. اطمینان حاصل کنید که تمام داروها را مطابق دستورات مصرف کنید.
  استراحت و نگهداری از بینی: بعد از جراحی، زمان استراحت کافی به بدن و بینیتان بدهید.
 • جلوگیری از فعالیت ‌های شدید: تا زمانی که پزشک شما اجازه ندهد، از فعالیت‌ های سنگین، ورزش، انواع تکان‌ ها و خم شدن بیش از حد جلوگیری کنید.
 • اجتناب از تماس با عوامل تحریک ‌کننده: تماس با عواملی مانند دود سیگار، گرد و غبار، آلرژن ‌ها و همچنین شستن بینی با آب لوله‌ کشی را که ممکن است عوارض را به دنبال داشته باشد، به طور موقت محدود کنید.

انتخاب بهترین جراح بینی بر عوارض بعد از جراحی بینی تاثیرگذار است؟

با انتخاب یک جراح بینی با تجربه و ماهر، احتمال بروز عوارض جراحی بینی کاهش می ‌یابد و شما بیشتر مطمئن می ‌شوید که در دست دکتر حاذقی هستید.

مهمترین نکته این است که پیش از انجام جراحی بینی ، مشورت کامل با جراح بینی انجام بدهید و از او پرس وجو کنید که تجربه و تخصص در انجام این نوع جراحی را داشته باشد.

بررسی سوابق جراح بینی ممکن است به شما در انتخاب جراح بینی کمک کند. همچنین، نظرات و تجربه بیماران قبلی نیز می ‌توانند به شما در درک بهتری از کارکرد جراح بینی کمک کنند.

در نهایت، هدف شما باید انتخاب یک جراح بینی با تجربه، تخصص و روابط بالا با بیماران باشد تا امیدوار باشید که بر عوارض بعد از جراحی بینی تاثیرگذاری کمتری خواهد داشت.

مراقبت های مورد نیاز برای عوارض جراحی بینی

در زمان بعد از جراحی بینی، مراقبت ‌های خاصی برای حفظ و بهبود عوارض ممکن است لازم باشد. برخی از مراقبت ‌های مورد نیاز عبارتند از:

 • دستورات پس از عمل: حتما دستورات و راهنمایی ‌های پس از عمل داده شده توسط پزشک خود را رعایت کنید. این شامل مصرف داروها، تغییرات در رژیم غذایی و فعالیت بدنی محدود شده می ‌شود.
 • نظافت و مراقبت از زخم ها: برای جلوگیری از عفونت، باید به دستورات پزشک در مورد نحوه تمیز کردن و مراقبت از بخیه ها پایبند باشید.
 • مراقبت از تورم: برای کاهش تورم و پیشگیری از آن، ممکن است پزشک شما توصیه کند از کمپرس سرد یا گرم را بر اساس نوع وضعیت شما ومیزان تورم به وجود آمده در لیست مراقبت های بعد از جراحی بینی قرار بگیرد.
 • محافظت در مقابل ضربه: حفاظت از مواجهه با ضربه یا ضربه خوردن به بینی تا زمانی که به طور کامل بهبود یابد، دارای اهمیت است.

از دست رفتن حس بویایی بعد ازعمل بینی

بسیاری از افراد بعد از عمل بینی تا مدتی حس بویایی خود را از دست می دهند. در حالت نرمال این حس بویایی در طول یک دوره 3 الی 6 هفته ای به حالت نرمال خود باز خواهد گشت. اما در صورتی که بیشتر از این بازه زمانی طول بکشد، لازم است به دکتر متخصص عمل بینی خود اطلاع دهید. از دست رفتن موقتی حس بویایی بعد از عمل به دلیل تورم است. موارد دیگری از قبیل وجود لخته های خون و خشک شدن بینی نیز آن را تشدید می کند. شستشوی بینی با سرم راه کاری است که به برگشت بویایی به حالت طبیعی کمک می کند. با گذر زمان و فروکش کردن التهاب و تورم ، بهبودی حاصل می شود.
اختلال در حواس بویایی و چشایی با شدت و مدت متفاوت برای یک دوره زمانی محدود تقریباً برای تمام داوطلبی رینوپلاستی رخ می دهد.

باقی ماندن جای بخیه و اسکار بعد از عمل بینی

باقی ماندن جای بخیه بعد از عمل بینی باعث می شود که از کیفیت نتیجه جراحی زیبایی بینی کاسته شود. در حالت نرمال زمانی که عمل زیبایی بینی به دست یک جراح بینی ماهر و با تجربه انجام می شود ، محل برش بعد از مدتی ترمیم یافته و جای بخیه از بین می رود. برخی جراحان برای کمک به سرعت گرفتن روند بهبود ، پمادهای مخصوص درمان جای بخیه بعد از عمل بینی را تجویز می کنند. این پمادها حاوی ویتامین A، D یا زینک اکساید هستند. پماد تتراسایکلین نیز یکی از گزینه های مفید می باشد. البته ، نکته قابل توجه این است که به هیچ وجه نباید هیچ پمادی را به طورخودسرانه مصرف کنید.
مراقبت از بخیه‌ها بعد از عمل دماغ و محافظت آنها در برابر نور خورشید و عدم مصرف مشروبات الکلی و دخانیات و به طور کلی ، اجرای دقیق دستورات مراقبتی دکتر خوب عمل بینی ، به بهبود سریع تر زخم و جلوگیری از شکل گیری اسکار موثر است.

دکتر نیلوفر مجدی نسب هستم ؛ فارغ التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه جندی شاپور اهواز و فارغ التحصیل تخصص گوش و حلق و بینی و سر و گردن با رتبه برتر از دانشگاه شهید بهشتی تهران و عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران  هستم.  خوشحالم که توانستم در زمینه  زیبایی و درمانی عمل جراحی های موفق  داشته باشم. 

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها