مراقبت های بعد از جراحی گوش

جراحی گوش یکی از عمل های زیبایی است که برای بهبود ظاهر گوش ها صورت می گیرد. همانطور که می دانید انجام اتوپلاستی نیازی به ماندن در بیمارستان نخواهد داشت و بعد از اتمام روند بیمار به منزل منتقل خواهد شد. اما برای دریافت نتیجه نهایی مناسب و تثبیت تغییرات انجام شده می بایست تمامی موارد متذکر شده توسط بهترین جراح گوش در تهران ، دکتر نیلوفر مجدی نسب را در قالب مراقبت های بعد از جراحی گوش را به درستی و کاملا اصولی رعایت کنید که پروسه انجام شده برای شما بهترین نتیجه را به همراه داشته باشد و به علاوه دوره ریکاوری را برای بیمار کوتاه تر کند.

مراقبت های بعد از جراحی گوش - دکرت نیلوفر مجدی نسب

مراقبت های بعد از عمل زیبایی گوش در تهران

دکتر بعد از اینکه بیمار را ترخیص می کند نکات مورد نیاز جهت انجام دادن را به فرد گوش زد کرده و بهترین کار رعایت تمامی موارد خواسته شده است ؛ با انجام این کار می توان مدت زمان دوره ریکاوری را کاهش داد و در کنار آن این قدرت را به بیمار می دهد که نتیجه نهایی به دست آمده از پروسه را تثبیت کرد.

تغذیه مناسب بعد از جراحی زیبایی گوش

بسیاری از بیماران بعد از انجام دادن عمل گوش این پرسش برایشان به وجود می آید که نیاز است رژیم خاصی را رعایت کنیم؟ چه غذاهایی را باید در مراقبت های بعد از اتوپلاستی مصرف کرد؟ جراحی گوش و مراقبت های بعد از آن نیازی به دریافت برنامه غذایی خاصی ندارد و تنها نیاز است که مواد خوراکی مغذی را در وعده های غذایی خود قرار دهید. اما در کنار تمامی این موارد باید به یاد داشته باشید که مواد غذایی سفت و محکم را تا هفته های ابتدایی بعد از جراحی استفاده نکنید. از آنجایی که این پروسه با به کار گیری بیهوشی مورد انجام قرار می گیرد بهتر است که وعده نهایی را سبک استفاده کرده و تنها مایعات استفاده کنید که تهوع و استفراغ نداشته باشید. به یاد داشته باشید برخی مواد خوراکی قادر هستند که روند درمان و بهبود بخیه ها را افزایش دهند همانند استفاده از نوشیدنی های طبیعی و مواد سالم ؛ بهتر است که در روز مقدار چشمگیری آب بنوشید که دچار خشکی و خارش بیش از حد پوست نشوید.

بهترین شیوه خوابیدن در مراقبت های بعد از جراحی گوش

همانطور که می دانید هر دو گوش یا یکی از گوش ها تحت عمل قرار گرفته و بی شک بر روی آن بانداژ وجود دارد از همین رو فرد نمی تواند به پهلو بخوابد در نتیجه بهترین مدل خواب در مراقبت های بعد از عمل زیبایی گوش خوابیدن به پشت است. برای اینکه در زمان خواب به اطراف نچرخید می توانید از بالش های Uشکل استفاده کنید که مانعی برای چرخیدن شما خواهد بود. طاق باز خوابیدن موجب می شود به نواحی عمل شده فشاری وارد نشود و شاهد پیامدهایی نباشید.

استفاده از دارو در مراقبت های بعد از جراحی گوش

یکی از نکات مورد توجه در مراقبت های بعد از اتوپلاستی در واقع نحوه مصرف دارو می باشد. از آنجایی که بعد از عمل گوش بدن کمی تضعیف شده است و در حال بهبود زخم ها می باشد. بسیار باید متوجه نوع و اندازه داروهای مصرفی باشید ؛ از همین رو توصیه دکتر جراحی گوش این است که خود سرانه هیچ نوع دارویی را مورد استفاده قرار ندهید زیرا این کار می تواند دارای پیامدهای ناخوشایندی باشد. در برخی افراد آستانه تحمل درد و ناراحتی بسیار پایین است و شخص مجبور می شود که از داروهای تسکین دهنده استفاده کند. برای این کار می توانید از داروهای تجویز شده توسط جراح گوش بر اساس دستورالعمل داده شده استفاده کنید.

الکل یا نیکوتین؟!

برخی مواد در جریان خون می تواند برای درمان و بهبودی در مراقبت های بعد از جراحی گوش دچار بروز برخی مشکل و نواقص شوند از همین رو همواره دکتر عمل گوش توصیه دارد که افراد قبل و بعد از روند پیش رو استفاده از الکل و هر نوع دخانیات را به مدت 15 روز کنار بگذارید. در غیر اینصورت ممکن است که الکل و دخانیات موجود در خون روند درمان و بهبود را به تاخیر بیاندازد.

کاهش فعالیت های بدنی

مراقبت های بعد از جراحی گوش در واقع نیازی به استراحت مطلق ندارد اما در هر صورت بهتر است که بدن استراحت داشته باشد از همین رو توصیه می شود که در چند روز ابتدایی فرد فعالیت های سنگین بدنی را انجام ندهد. نهایت به کارهای سبک بپردازد و تا زمانی که بدن توانایی خود را باز نیافته از انجام کارهای سنگین به طور جدی پرهیز کند.

مراقبت کردن از بخیه های زده شده در پشت گوش

مورد دیگری که در اقدامات بعد از عمل کردن گوش باید به آن دقت داشته باشید مراقبت کردن از بخیه های زده شده می باشد. این ناحیه بایستی همواره تمیز و عاری از هر نوع باکتری باشد برای این کار می بایست بانداژ و پانسمان گوش را طبق دستورالعمل دکتر در بازه های مشخص تعویض نمایید. شستشو و ضد عفونی کردن گوش را از یاد نبرید.

لیستی از مراقبت های بعد از جراحی گوش

  • مراقب باشید که ناحیه بخیه خورده شده عفونت نکند.
  • در صورتی که این نواحی دچار خارش شد لطفا مقاومت کنید و از دست زدن به آن بپرهیزید.
  • بهتر است که از لباس هایی با یقه آزاد و راحت استفاده کنید که کمترین میزان برخورد با سر شما را داشته باشد.
  • مراقب باشید که ملحفه ها باید همواره تمیز و عاری از هر نوع آلودگی باشد.
  • از خوابیدن بر روی گوش ها خودداری کنید.
  • بعد از مراجعه به دکتر جهت برداشتن پانسمان آن می توانید از هدبندهای مخصوص استفاده کنید.
  • بهتر است که نواحی بخیه خورده تا مدت زمانی که دکتر اعلام نکرده است با آب برخورد نداشته باشد. در نتیجه زمان استحمام را با دکتر عمل گوش هماهنگ کنید.

مشاهده نتیجه نهایی اتوپلاستی

برای دریافت و مشاهده بهترین نتیجه باید کمی صبور بود. در روزهای ابتدایی بعد از جراحی زیبایی گوش ناحیه مورد درمان دارای التهاب و تورم است و برای مشاهده نتیجه تغییرات اعمال شده بایستی صبر کنید تا این موارد برطرف شده و به فرمی نرمال برسد.

چه زمانی بهتر است که به دکتر جراح گوش در تهران مراجعه کرد ؟

پس از اتوپلاستی ممکن است که برخی از عزیزان مواردی را تجربه کنند که بهتر است به دکتر مراجعه کرده و برای بهبود و برطرف شدن آن از پزشک راهکار دریافت نمایند. از همین رو باید زمانی مناسب را برای مراجعه به دکتر مشخص کرد. در بعضی مواقع دکتر عمل گوش به بیمار اطلاع می دهد یک الی دو هفته بعد از انجام روند جهت معاینه به مطب بازگردند. اما بسیاری دیگر در صورت مشاهده برخی موارد لازمه مراجعه به دکتر را می دانند به عنوان نمونه افرادی که در پی بهبود ظاهر گوش ها به سرگیجه و درد مواجه می شوند که برای بهبود این وضعیت بهتر است به دکتر مراجعه کرده و در پی انجام معاینات لازم روش درمانی مورد نظر را انتخاب کنید.

دکتر نیلوفر مجدی نسب هستم ؛ فارغ التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه جندی شاپور اهواز و فارغ التحصیل تخصص گوش و حلق و بینی و سر و گردن با رتبه برتر از دانشگاه شهید بهشتی تهران و عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران  هستم.  خوشحالم که توانستم در زمینه  زیبایی و درمانی عمل جراحی های موفق  داشته باشم. 

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها