چسب زدن بینی بعد از جراحی بینی

در مراقبت های بعد از عمل بینی یکی از مهمترین نکات حائز اهمیت چسب زدن بینی بعد از جراحی بینی است که توسط دکتر نیلوفر مجدی نسب، بهترین دکتر عمل بینی تهران به بیماران آموزش داده خواهد شد. استفاده از چسب بر روی بینی راه کاری ایمن و موفق به جهت کاهش تورم رخ داده در بینی است. بعد از اتمام تغییرات اعمال شده بر روی دماغ یکسری عارضه های طبیعی از جمله تورم و التهاب به وجود می آید که با رعایت توصیه های ارائه شده از سمت جراح بینی می توانید این موارد را به درستی برطرف بسازید.

 

چسب زدن بینی بعد از جراحی بینی- دکتر نیلوفر مجدی نسب

آموزش چسب زدن بینی بعد از عمل

بعد از رینوپلاستی، جراح بینی به جهت تثبیت مدل جدید دماغ راه کارهای بسیاری را برای شما ارائه خواهد کرد. یکی از روش های مناسب به جهت مقابله با تورم و التهاب پیش آمده، می تواند استفاده از چسب بینی بعد از جراحی باشد.همانطور که می دانید رینوپلاستی با انجام مراقبت های بعد از جراحی بینی در منزل به راحتی می توان دوره درمان و نقاهت را پشت سر گذاشت. در این بازه یکسری از عوارض را می توان با بکارگیری توصیه های دکتر عمل بینی به بهترین حالت ممکن بهبود بخشید.استفاده از چسب بر روی بینی یکی از راه کارهایی است که برای کاهش تورم و به ویژه تثبیت فرم جدید بینی به کار برد.

نحوه چسب زدن بینی بعد از جراحی بینی

قابل توجه است که بعد از انجام عمل بینی باید به معاینات دوره ای بپردازید که جراح بینی بتواند وضعیت بهبود و درمان شما را مورد بررسی قرار دهد. با انجام این روند بعد از مدتی دکتر بانداژ و پانسمان بر روی بینی را برداشته و برای کاهش و کنترل تورم پس از جراحی بینی از چسب بینی استفاده می کند. برای اینکه خیلی سریع به فرم جدید بینی دست بیابید بهتر است که نحوه چسب زدن به بینی را فرا بگیرید. برای یاد گرفتن این کار می بایست در جلسه ای که دکتر برای بیمار در حال چسب زدن به بینی می باشد می توانید خیلی با دقت روند را مشاهده کنید و یا از پروسه مورد انجام فیلم تهیه نمایید که در منزل قادر باشید به بهترین شکل ممکن چسب را بر روی بینی اعمال کنید.

چرا و تا چه زمانی باید از چسب بینی بعد از عمل استفاده کرد؟

استفاده از چسب بینی پس از عمل بینی می ‌تواند به عوامل زیر مربوط باشد:

 • حفظ شکل و ثبات بینی: استفاده از چسب بینی بعد از عمل کمک می ‌کند تا بینی در موقعیت صحیح خود قرار گیرد و شکل و ثبات آن حفظ شود.
 • کاهش تورم و التهاب: استفاده از چسب بینی به کاهش تورم و التهاب در محل عمل کمک می ‌کند و می‌ تواند در فرآیند بهبود سریع ‌تر و راحت ‌تر بینی موثر باشد.
 • جلوگیری از فرم ‌دهی نامطلوب: چسب بینی می ‌تواند به پیشگیری از تغییر شکل ناخواسته بینی در فرآیند بهبود به خصوص در جراحی ترمیمی بینی کمک کند، این امر معمولاً در اولین مراحل پس از عمل مهم است.

به یاد داشته باشید که مدت زمان استفاده از چسب بینی بسته به نوع آن و شیوه جراحی به کار رفته می تواند متفاوت باشد. برخی از افراد ممکن است که تنها چند ساعت در روز نیاز به چسب زدن به بینی خواهند داشت و برخی دیگر نیاز به استفاده دراز مدت خواهد داشت.

مزایای چسب زدن بینی بعد از رینوپلاستی چیست؟

به طور کلی ، چسب زدن بینی بعد از جراحی کردن بینی برای بهبود و دریافت نتایج جراحی بسیار مفید است. در زیر تعدادی از مزایا و فواید چسب زدن بینی پس از رینوپلاستی آورده شده است:

 • استحکام: چسب زدن بینی پس از رینوپلاستی به بینی کمک می ‌کند که در موقعیت درست و استوار قرار بگیرد. این کار به بینی کمک خواهد کرد تا در طول فرآیند درمان، شکل و موقعیت مناسب خود را حفظ کند.
 • کاهش ورم: چسب زدن بینی پس از عمل کردن بینی می ‌تواند به مدیریت ورم و التهاب پس از روند کمک کند. این باند فشار بسیار ملایمی روی بینی اعمال می ‌کند و کاهش ورم را تسریع می بخشد.
 • کنترل خونریزی: بعد از جراحی زیبایی بینی ، خونریزی یکی از مشکلات معمول است. چسب زدن بینی قادر است به کنترل خونریزی کمک شایانی کند.
 • کمک به بهتر شدن نتایج جراحی: با چسب زدن بینی پس از رینوپلاستی و رعایت دقیق استراحت و مراقبت‌ های مرتبط، احتمال به دست آمدن نتایج بهتر و کامل ‌تر از جراحی را بالا می ‌برد.

چند وقت یک بار اقدام به تعویض چسب بینی کنیم؟

تعویض چسب بینی بعد از عمل بینی بستگی به توصیه های پزشک و نوع بینی و به ویژه متد استفاده شده در اعمال تغییرات بر روی بینی خواهد داشت. برخی از مراجعین می بایست در دوره بهره مندی از چسب می بایست دو روز یکبار و برخی دیگر می بایست هر روز به تعویض کردن چسب بپردازند.

چگونه باید چسب را از روی بینی جدا کنیم؟

برای این که این روند به راحتی مورد انجام قرار بگیرد می بایست به تمامی توصیه های جراح بینی بپردازید. عبارتند از:

 • معمولاً پزشک شما تعیین می ‌کند که چند روز بعد از جراحی باید چسب را بردارید. به عبارت ساده تر جراح بینی به شما اعلام خواهد کرد که فرم بینی شما نیازمند تعویض چند روزه می باشد.
 • برای جدا کردن به دلیل اینکه پوست بینی بسیار حساس و نازک می باشد بایستی با دقت بالایی این کار را مورد انجام قرار دهید.
 • هنگام جدا کردن باند، بسیار با حوصله و آرام عمل کنید. قدرت خود را نگه دارید و تلاش نکنید باند را با حرکت تند و شتاب زده از پوست جدا کنید. به آرامی و به تدریج چسب را جدا کنید.
 • بهتر است که این کار را در فضای مرطوب حمام انجام دهید که به پوست بینی آسیب وارد نکنید.

به یاد داشته باشید که در موقع تعویض چسب بینی هرگز به جهت جاذبه زمین این کار را انجام ندهید.

در صورتی که بعد از جراحی بینی چسب نزنیم چه می شود؟

اگر بعد از عمل بینی، چسب را روی بینی خود استفاده نکنید، ممکن است اثرات منفی زیر را تجربه کنید:

 • خونریزی: اگرچه خونریزی بعد از جراحی بینی معمول است، اما استفاده از چسب می تواند این خونریزی را مهار کند و به بهبود سریعتر کمک کند.
 • احتمال تغییر شکل بینی: در صورتی که پس از رینوپلاستی بینی بدون استفاده از چسب، فشار بر بینی وارد شود، احتمال دارد شکل آن به طور ناخواسته تغییر کند.
 • افتادگی نوک بینی : اگر توصیه جراح بینی به جهت استفاده از چسب بینی را در چهارچوب مراقبت های بعد از جراحی بینی قرار ندهید به احتمال زیاد ریسک افتادگی نوک بینی را به نسبت دیگر بیماران افزایش خواهد یافت.

آیا چسب بینی پس از رینوپلاستی به کوچک شدن بینی کمک می کند؟

برخی افراد پس از رینوپلاستی احساس نیاز به استفاده از چسب بینی می کنند، اما این تنها به دلیل آن خواهد بود که بیمار همچنان دوره نقاهت را به پایان نرسانده و توقع مشاهده فرم نهایی بینی خود را داراست. در خیال خود می پندارد که با استفاده از چسب بینی قادر است که تورم و بزرگی بینی را کاهش دهد. اما این تنها یک رویاست و به تحقق نمیرسد. زیرا تنها راه کار کوچک کردن بینی عمل می باشد. آن هم توسط بهترین جراح بینی که با تکیه بر دانش و تجربه کاری مرتبط می تواند با رعایت ساختار داخلی و همچنین حفظ تناسب اعضای صورت با یکدیگر مورد انجام قرار می گیرد.

دکتر نیلوفر مجدی نسب هستم ؛ فارغ التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه جندی شاپور اهواز و فارغ التحصیل تخصص گوش و حلق و بینی و سر و گردن با رتبه برتر از دانشگاه شهید بهشتی تهران و عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران  هستم.  خوشحالم که توانستم در زمینه  زیبایی و درمانی عمل جراحی های موفق  داشته باشم. 

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها