جراحی ترمیمی بینی چه زمانی ضروری است؟

جراحی ترمیمی بینی که با عناوین عمل بینی ثانویه یا ریویژن رینوپلاستی نیز شناخته می شود پروسیجری حساس است که افرادی که نتایج عمل بینی اولیه برای آنها موفقیت آمیز نبوده و دغدغه های زیبایی و فانکشنال را برایشان ایجاد کرده است باید برای قرار گرفتن تحت این جراحی تصمیم گیری کنند.

این پروسیجر پیچیده جراحی بدون شک باید به دست یک جراح بینی ترمیمی ماهر و صاحب تجربه انجام شود که در زمان مواجهه با ایرادات برجای مانده از عمل اولیه در حین عمل ریویژن بتواند صحیح ترین تدبیر را بیاندیشد. مجموعه ای که در ادامه مطالعه خواهید کرد، پکیجی از مطالبی است که عمده مراجعین عمل بینی ثانویه دکتر نیلوفر مجدی نسب متخصص حلق، گوش و بینی، به دنبال پاسخ آن در زمان تصمیم برای بهره مند شدن از این فرایند جراحی هستند. همراه ما باشید.

عمل بینی ترمیمی چیست؟

جراحی بینی ترمیمی یا عمل بینی ثانویه ، به عملی گفته می شود که پزشک متخصص برای دومین بار برای ترمیم فرم بینی بیمار انجام می دهد. علت انجام این عمل معمولا به دلیل بروز برخی مشکلات تنفسی ، تغییر فرم ، شکستگی بینی و غیره به وجود می آید که با استفاده از عمل ترمیم بینی به طور کامل برطرف خواهد شد. جراحی ترمیم بینی معمولا از چالش های بیشتری برخوردار بوده و نیازمند حساسیت بالای درمان است. بنابراین باید برای انجام عمل ترمیم بینی به پزشک با مهارت و با تجربه در این زمینه مراجعه نمود.

آیا عمل ترمیم بینی، نتیجه خوبی دارد؟

اگر بخواهیم به طور کلی عمل ترمیم بینی و نتایج آن را بررسی کنیم، باید بگوییم بله عمل ترمیم بینی در اکثر موارد از نتایج خوبی برخوردار است. چرا که اکثر افرادی که برای ترمیم بینی مراجعه می کنند، به دلیل مشکلات به وجود آمده ناشی از جراحی قبلی است که این مشکلات از قبیل مواردی از جمله مشکلات تنفسی یا نقص ظاهری است.
بنابراین جراحی ترمیم بینی یک روش برای برطرف کردن این عارضه به شمار می رود که اگر به دست پزشک حاذقی انجام شود فرد از بهترین نتیجه نیز برخوردار خواهد بود. همچنین ناگفته نماند که برای انجام عمل ترمیم بینی فرد، شرایط لازم را برای جراحی داشته باشد.

عمل ترمیم بینی چه مواردی را بهبود می بخشد؟

همانطور که می دانیم، عمل ترمیم یک روش برای رفع نواقص بوده و بسیاری از موارد مورد نیاز افراد را که در جراحی قبلی از بین نرفته بهبود می بخشد. برخی از کاربرد های عمل ترمیم بینی شامل موارد زیر است:
• برطرف کردن قوز بینی (در صورت وجود ایرادات ناشی از عمل قبلی)
• اصلاح پره های بینی
• اصلاح نوک بینی (در صورت سلیقه افراد)
• برطرف کردن مشکلات تنفسی فرد
• برطرف کردن بالا بودن بیش از حد نوک بینی (غیر طبیعی یا د فرمه بودن)
• اصلاح فرم بینی در صورت وارد شدن ضربه یا شکستگی (وارد شدن ضربه بعد از جراحی رینو پلاستی)

 

جراحی ترمیمی بینی - دکتر نیلوفر مجدی نسب

 

داوطلبین ایده آل عمل بینی ثانویه

علل مختلفی از نارضایتی، از نتیجه عمل بینی اولیه گرفته تا بدون درمان باقی ماندن بعضی ایرادات وجود دارد که یک بیمار را به داوطلبی ایده ال برای عملیات جراحی ترمیمی بینی تبدیل می کند. برخی از بارزترین این علل که در تعیین داوطلبی شما برای این فرایند، پر رنگ تر از بقیه ظاهر می شوند شامل موارد زیر می باشد:

 • نارضایتی بیمار از نتیجه عمل بینی اولیه
 • تجربه عوارض جانبی جدی از جراحی اولیه
 • مواجه شدن با مشکلات تنفس از راه بینی یا عدم رفع مشکلات تنفسی قبل از عمل

پزشک پس از بحث درباره اهداف در طول اولین جلسه مشاوره عمل بینی ترمیمی، جنبه های مختلف فرایند را در شعاع قابل درک توسط بیمار شرح داده و درباره انتظارات بیمار از عمل، گفتگو می کند.

پزشک و بیمار با این تبادل اطلاعات، اولین گام خود را در ترسیم طرح درمان برای جراحی ترمیمی بینی در برخواهند داشت.

علل عمده نیاز به انجام جراحی ترمیمی بینی 

علل مختلف زیادی وجود دارد که این فرایند جراحی را به امری الزامی تبدیل می کند. در برخی بیماران نتیجه جراحی اولیه ناامید کننده بوده و برخی دیگر با مشکلات عملکردی مثل مشکلات تنفسی روبرو شده یا ایرادات بینی آنها به طور کامل رفع نشده است.

در برخی موارد نادر نیز عوارض جانبی یا تاثیرات ناشی از یک حادثه ناخوشایند عامل نیاز به انجام عمل بینی ترمیمی می باشد. یک جراح ماهر با تکیه بر تجربه، دقت، چشم انداز هنری و به پشتوانه دانش خود مناسب ترین تکنیک ها را در خلق چشم نواز ترین نتیجه از جراحی ترمیمی بینی خلق می کند.

آیا عمل ترمیم بینی پیچیده است؟

بله جراحی ترمیم بینی از پیچیده ترین و پر چالش ترین عمل های بینی به شمار می رود که پزشک با آن مواجه خواهد بود. از آنجایی که ممکن است در عمل اولیه پزشک تغییرات غیر قابل بازگشتی بر روی بینی ایجاد کرده باشد ، عمل دوم بینی بسیار سخت تر بوده و نیازمند مهارت بیشتری جهت ایجاد ترمیم خواهد داشت.

زمان انتظار تا جراحی ترمیمی بینی

هرچند اشتیاق و عجله شما برای رفع ایرادات بر جای مانده از عمل اول و دستیابی به نتیجه ای که رویای آن را دارید برای پزشک کاملاً قابل درک است ولی لازم است تا زمانی که بینی تان دوره بهبود عمل اولیه را به طور کامل سپری کرده و به شرایط مطلوب برای قرار گرفتن تحت یک جراحی دیگر برسد، صبر کنید.

به دلیل ورم قابل ملاحظه ای که اغلب بعد از جراحی ترمیمی بینی بر جای می ماند معمولاً توصیه می شود تا زمان فروکش کامل ورم دست نگه داشته و برای عمل ثانویه اقدام نکنید. این دوره انتظار اغلب شش ماه تا یکسال طول می کشد.

چرا باید برای ترمیم بینی صبر کرد؟

گاهی ممکن است بیمار بعد از جراحی اولیه به دلایلی از جمله مشکلات تنفسی یا حتی ظاهر بینی ، نیاز به جراحی بینی ترمیمی داشته باشند. اما نظر پزشکان براین است که بعد از جراحی اولیه باید 1 سال صبر کرد و بعد از این مدت عمل بینی ترمیمی انجام داد ؛ علت این امر این است که ورم بینی به طور کامل از بین رفته ، بافت آن جوش خورده و شرایط لازم برای انجام عمل ترمیم مهیا باشد.

جلسه مشاوره جراحی بینی ترمیمی

وقتی پزشک تان را در جلسه مشاوره ملاقات می کنید، او با دقت به دغدغه هایی که در خصوص نتایج رینوپلاستی اولیه دارید گوش می دهد. این گفتگوی جامع بین پزشک و بیمار، برای دستیابی به نتیجه ای که در شکل ظاهر و عملکرد بینی تان در جراحی ترمیمی بینی به دنبال آن هستید، الزامی است.

پزشک در طول این جلسه، ارزیابی عمیقی از بینی را با هدف تعیین مقدار پشتیبانی مورد نیاز در بینی، نیاز به پیوند غضروف و کیفیت مجاری تنفسی انجام می دهد.
بخشی از جلسه نیز به بررسی سوابق پزشکی و رینوپلاستی قبلی اختصاص داده می شود. سپس پزشک بر اساس شاخص های آناتومیکی، نیازها و اهداف، شرح می دهد که چه نتیجه منطقی از جراحی ترمیمی بینی قابل دست یافتن است. دکتر ، کمک به بیمار در درک خطرات و مزایای بالقوه و محدودیت های پروسیجر را علیرغم اطمینان از اجرای بدون عارضه فرایند، یک بخش الزامی از جلسه مشاوره می داند چراکه تجربه به او ثابت کرده است که آگاهی رسانی در خصوص عوارض احتمالی جراحی می تواند به او در مدیریت بهتر دوره بهبود کمک کند.

جراحی ترمیمی بینی چگونه انجام می شود؟

پروسیجر معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام شده و به دلیل پیچیده بودن، مستلزم اجرا به دست یک جراح ماهر است. برش ها درست در موقعیت جراحی اولیه ایجاد می شود تا سطح اسکار به حداقل برسد. در صورت نیاز، پیوند غضروف در طول جراحی ترمیمی بینی انجام می شود و بعد از تکمیل اصلاحات، برش ها با بخیه بسته می شود.

تکنیک ها عمل ترمیمی بینی

بیشتر پروسیجرهای ترمیمی با روش باز انجام می شود. این تکنیک به جراح این امکان را می دهد تا به ساختارهای داخلی بینی دست پیدا کند. در برخی موارد نیز تکنیک بسته در طول جراحی ترمیمی بینی برای ایجاد اصلاحات مورد استفاده قرار می گیرد. پزشک بر اساس نیازهای بیمار، بهترین تکنیک را بر می گزیند.

ریکاوری عمل بینی ثانویه چگونه است؟

ریکاوری در جراحی ترمیمی بینی بسیار شبیه به عمل اولیه است. ورم، کبودی و درد برای چند روز، بخش نرمال فرایند است.

 • به بیمار توصیه می شود تا دو هفته بعد از عمل، فین نکند و معمولاً بعد از یک هفته می تواند فعالیت های نرمال خود را از سر گیرد.
 • حداقل یک هفته باید از محل کارتان مرخصی بگیرید تا به بدن فرصت استراحت کردن بدهید.
 • فعالیت های فیزیکی و ورزشی سنگین را حداقل تا یک ماه بعد از جراحی ترمیمی بینی ترک کنید.
 • ورم و کبودی محل درمان به مرور زمان فروکش می کند ولی با توجه به اینکه ورم در دو نوع اولیه و ثانویه در بینی ظاهر می شود، زمان طولانی تر حتی تا یک سال برای فروکش کردن ورم ثانویه باید سپری شود.

آیا بعد از عمل ترمیمی بینی اسکار باقی می ماند؟

اگر جراحی ترمیمی بینی با تکنیک باز انجام شود، اسکار بر جای مانده از برش کوچک روی کلوملا، بسیار مختصر بوده و در اکثر بیماران به خوبی بهبود پیدا می کند.

اگر نگران بر جای ماندن جای زخم هستید، می توانید از خدماتی از قبیل صاف کردن پوست با لیزر یا استفاده از محصولات موضعی کاهش اسکار استفاده کنید.

جراحی ترمیمی بینی به صورت سرپایی

عمل ترمیم بینی به صورت سرپایی تکنیک جدیدی از جراحی برای بهبود وضعیت ظاهری بینی است که قبلا تحت جراحی قرار گرفته است. جراحی بینی به صورت سرپایی با استفاده از ایجاد برش هایی درون بینی و اعمال برخی تغییرات جزئی بوده و به طور کلی از اعمال تغییرات گسترده برخوردار نخواهد بود.

هزینه عمل ترمیمی بینی چقدر است؟

رینوپلاستی ریویژن یک پروسیجر پیچیده تر از عمل اولیه است در نتیجه هزینه آن نیز اغلب بالاتر می باشد. هزینه های مرتبط با جراحی ترمیمی بینی به طرح درمان منحصر بفرد برای هر بیمار وابسته بوده و فاکتورهایی از قبیل هزینه خدمات مرکز درمان، هزینه های بیهوشی و موارد دیگر را شامل می شود.

پزشک با درک این موضوع که هزینه یکی از دغدغه های مهم برای بیمار است، در طول جلسه مشاوره، برای بیمار توضیحات جامع تری را ارائه می دهد.

انتخاب بهترین جراح بینی ترمیمی

عمل ثانویه بینی فرایند کار روی مولفه های چارچوب بینی است که قبلاً جراحی روی آنها انجام شده و همین موضوع پروسیجر را پیچیده تر می کند.

با در نظر گرفتن این موضوع، منطقی ترین کار این است که وقت بگذارید و متخصصی را انتخاب کنید که قادر به دستیابی به نتایج مطلوب و مورد نظر شما متناسب با نیازهای منحصر بفرد شما باشد. در حین روند تحقیق روی گزینه های بالقوه، نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

 • انتخاب جراح پلاستیک دارای بورد تخصصی
 • خواندن ریویو سایر بیماران جراحی شده به دست جراح بالقوه
 • مشاهده عکس های قبل و بعد از عمل سایر بیماران جراحی شده به دست جراح بالقوه
 • ملاقات حضوری با این بیماران، البته در صورت امکان، با هدف شنیدن سطح رضایتمندی آنها از سپردن جراحی ترمیمی بینی به دست جراح بالقوه

دکتر نیلوفر مجدی نسب هستم ؛ فارغ التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه جندی شاپور اهواز و فارغ التحصیل تخصص گوش و حلق و بینی و سر و گردن با رتبه برتر از دانشگاه شهید بهشتی تهران و عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران  هستم.  خوشحالم که توانستم در زمینه  زیبایی و درمانی عمل جراحی های موفق  داشته باشم. 

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رویا
رویا
3 ماه قبل

سلام من دو سال پیش جراحی بینی انجام دادم فکر می کنم چسب بینی ام رو سفت زدن سوراخ های بینی ام قرینه نیست باید جراحی ترمیمی انجام بدم؟