جراحی گوش

جراحی گوش را می توان برای عزیزانی مورد انجام قرار داد که با مشکلات ظاهری گوش دست و پنجه نرم می کنند. اگر حالت و فرم گوشها در وضعیت نرمال و طبیعی نبوده می توان با انجام اتوپلاستی تمامی ایرادات موجود را از میان برداشت. با انتخاب دکتر نیلوفر مجدی نسب ، بهترین دکتر عمل گوش در تهران می توان این مشکل را از میان برداشت. این متد با پیشرفت علم و تکنولوژی برای بهبود بسیاری از ایرادات مادرزادی بر روی گوش به وجود آمده که بسیار کارآمد بوده و اگر شما نیز با این ایراد مواجه شده اید می توانید ادامه متن را با دقت مطالعه کنید که تمامی موارد مورد نیاز را به طور کامل شرح داده ایم.

جراحی گوش - دکتر نیلوفر مجدی نسب

جراحی گوش

عمل زیبایی گوش در واقع بر روی لاله بیرونی مورد انجام قرار می گیرد و هیچگونه تاثیری بر مشکلات شنوایی نخواهد داشت. از همین رو اگر در موارد شنیداری دچار مشکل هستید به دکتر شنوایی مراجعه بفرمایید. قسمت خارجی گوش از دوران جنینی آغاز به شکل گیری می کند و به اندازه مناسبی رشد خواهد کرد. اما در برخی از افراد ممکن است این وضعیت با خلل مواجه شده و یا رشد بیش از حد داشته و یا برعکس پیش رفته باشد از همین رو می توان با جراحی گوش این موارد را به طور دائمی بهبود بخشید.

برای دریافت نتیجه ای مطلوب می توان با انتخاب بهترین دکتر جراحی گوش تهران از انجام این پروسه اطمینان حاصل بفرمایید. دکتر نیلوفر مجدی نسب متخصص گوش و حلق و بینی این فرآیند را برای آن دسته از عزیزانی که گوش از سر فاصله دارد و بیش از حد برجسته است یا اندازه ای غیر استاندارد ندارد مناسب می داند که به واسطه انجام این روند می توان به خوبی تمامی ایرادات مطرح شده را برطرف ساخت.

پروسه عمل زیبایی گوش

انجام این پروسه بسته به مشکلی که وجود دارد می تواند متفاوت باشد. تغییر فرم گوش می تواند از سری عمل های حساس باشد در نتیجه بهتر است که با انتخاب جراح پلاستیک با تجربه و ماهر می توانید از نتیجه نهایی مطمئن باشید که عارضه ای را در پی نخواهد داشت. ایجاد برش در پشت گوش می بایست در قسمت غضروفی باشد که بعد از بهبودی آثاری از آن برجای نماند.

جراح خوب گوش در تهران پس از اینکه برش مد نظر را ایجاد کرده است حال با استفاده از ابزارهای پزشکی ، غضروف و پوست اضافی را از میان برداشته و فرم مد نظر را اعمال کرده و در انتها گوش را در سر جای مورد نظر قرار داده و با استفاده از بخیه های خود جذب جراحی گوش را به اتمام می رساند. مدت زمان مورد نیاز برای این پروسه بسته به ایرادات گوش فرد مراجعه کننده می باشد که ممکن است برای برخی بازه زمانی مورد نیاز کوتاه باشد و برای دیگری به زمان بیشتری احتیاج باشد.

آیا اتوپلاستی با درد همراه است؟

بسیاری از افراد به علت ترس از درد و ناراحتی در زمان عمل از انجام دادن این فرآیند دوری می کنند. اما بایستی به عرض برسانیم که دکتر عمل زیبایی گوش در تهران با به کار گیری روش های بیهوشی مانعی می باشند برای اینکه شما در زمان تغییر وضعیت درد و ناراحتی را تجربه کنید. در نتیجه جراحی گوش بدون درد بوده و فرد مراجعه کننده هیچگونه دردی را متحمل نخواهد شد.

جراحی زیبایی گوش - دکتر نیلوفر مجدی نسب

انواع جراحی گوش

همانطور که در ابتدا مقاله اشاره شد ممکن است که عمل گوش به دلایل متفاوتی برای فرد مراجعه کننده مورد انجام قرار بگیرد. در ادامه عنوان این روش را نام برده ایم.

 • برجسته سازی

برخی از افراد در روند رشد و تکامل گوش با مشکل مواجه شده اند و دارای گوش هایی با سایز کوچک هستند که می توان با اتوپلاستی به راحتی این مشکل را برطرف ساخت و اندازه را افزایش داد.

 • سنجاق کردن

این روش برای آن دسته از افراد مورد استفاده قرار می گیرد که گوش ها از سر فاصله داشته باشد و با انجام عمل گوش می توان این دوری را بهبود بخشید که ظاهر گوش را بهتر کرد.

 • کاهش سایز

بزرگ بودن گوش از دیگر مشکلاتی است که فرد به جراحی زیبایی گوش می اندیشد. با اعمال تغییر بر روی اندازه گوش می توان آن را بهبود بخشید.

بهترین متقاضیان جراحی گوش 

برای اینکه بتوان عمل را انجام داد می بایست از سلامت جسمی کامل برخوردار باشید که این مورد از مهمترین فاکتورهای مورد نظر می باشد. حداقل رنج سنی برای جراحی گوش در واقع سنین کودکی است که دیگر گوش تغییری نخواهد کرد. دکتر نیلوفر مجدی نسب دکتر خوب عمل گوش در تهران ،پنج سالگی به بعد را بهترین سن برای انجام این عمل معرفی می کند. افرادی که برای انجام این روند کاندید شده اند می بایست تمامی مواردی که دکتر برای اقدامات قبل و به ویژه مراقبت های بعد از جراحی گوش را رعایت کرد.

سن مناسب برای جراحی گوش

بدشکلی در گوش ها می تواند فرد را در معرض مورد تمسخر قرار گرفتن از سوی دیگران قرار دهد. این موضوع شاید در میان کودکان از سوی دوستان یا هم سن و سال هایشان پر رنگ تر باشد.

اتوپلاستی این نگرانی در کودکان را برطرف خواهد کرد و به کودکان کم رو و خجالتی کمک می کند تا دیگر در معرض حجمه احساس ناخوشایند مسخره شدن از سوی دیگران قرار نگیرند.

پزشکان و متخصصان بهترین بازه سنی را برای انجام این فرایند زیبایی را 5-6 سالگی می دانند زیرا در این زمان گوش دیگر به رشد نهایی خود رسیده و از طرف دیگرغضروف گوش نیز انعطاف پذیری بیشتری دارد. به این ترتیب تغییر شکل دادن گوش ها با کیفیت بهتری انجام شده و نتیجه مطلوب به دست امده از عمل ، محسوس تر است.
با انجام عمل زیبایی گوش ، فرد می تواند از نظر جنبه روانی احساس بهتری پیدا کرده و در برابر آسیب های روحی و روانی مورد محافظت قرار گیرد.
هر چند بنا به توصیحات فوق ، سن مناسب برای جراحی گوش یا اتوپلاستی در دوران کودکی است اما در برخی موارد ، بنا به دلایل مختلف ، امکان انجام این جراحی در کودکی وجود ندارد.

خوشبختانه برای انجام این فرایند ، در دوران بزرگسالی نیز محدودیتی وجود ندارد و بزرگسالانی که به دلیل ابتلا به بیماری یا مشکلات مادرزادی دچار ناهنجاری هایی در این عضو هستند ولی شرایط اقدام به جراحی در دوران کودکی برای انها وجود نداشته است می توانند در بزرگسالی با قرار گرفتن تحت جراحی به دست یک جراح ماهر و با تجربه ، برای رفع ایرادات و ناهنجاری های ریختی این عضو اقدام کرده و از مزایای فوق العاده آن بهره مند شوند.

اقدامات قبل از اتوپلاستی

 • شرکت در جلسه معاینه اولیه برای اینکه جراح متوجه میزان ایرادات گوش شما شود و بر اساس این موارد به شما اطلاع می دهد که آیا این روند برای شما مناسب است یا خیر؟!
 • اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید بهتر است که به دکتر جراحی گوش اطلاع دهید که بر اساس وضعیت سلامتی شما روند را برنامه ریزی کند.
 • تمامی مواردی که به سلامت و درمان بهتر زخم ها کمک می کند بهتر است درست و اصولی انجام بپذیرد.
 • استفاده از برخی داروها مانند آسپرین ، ضد انعقاد خون و غیره را بهتر است نهایت دو هفته قبل از جراحی گوش قطع شود.
 • وجود نیکوتین در خون می تواند روند بهتر شدن زخم را به تاخیر بیاندازد. از همین رو بهتر است که استفاده از هر نوع دخانیات را ده الی دوازده روز قبل از جراحی زیبایی گوش کنار گذاشته شود.
 • استفاده از نوشیدنی های حاوی الکل را نیز قبل از اینکه بخواهید این تغییرات را اعمال کنید بپرهیزید.

عارضه های بعد از عمل زیبایی گوش

 • با انتخاب دکتر با تحربه و ماهر می توانید میزان این پیامدها را پس از اتوپلاستی به حداقل برسانید از همین رو همواره انتخاب کردن یک جراح موفق را بهبود بخشیدن ایرادات گوش را در اولویت قرار دهید. در ادامه برخی عارضه های احتمالی را شرح داده ایم.
 • برجای ماندن جای زخم و بخیه های ایجاد شده می تواند جزو یکی از پیامدهای ناخوشایند جراحی گوش باشد که دکتر حاذق با تکیه به تبحر بالایی که دارد به طبع می داند از چه شیوه ای استفاده کند که شخص این نوع وضعیت را تجربه نکند.
 • نداشتن تقارن میان هر دو گوش نیز از دیگر عوارض بعد از جراحی می باشد. جراح با تکیه به سابقه فعالیت و شناخت کامل بر روی تمامی آناتومی ها میتواند هر دو گوش را یکدست و یک اندازه عمل کند. یکی دیگر از عارضه های احتمالی این روش می توان به فرم غیرطبیعی اشاره کرد که مدل نهایی هیچگونه شباهتی با خواسته و میل فرد مراجعه کننده نخواهد داشت.

مراقبت های بعد از جراحی گوش 

 • پانسمان های روی گوش را در زمان های مشخص شده تعویض کنید.این کار مانع خوبی برای عدم عفونت می باشد.
 • احساس درد و ناراحتی در اندازه نرمال و طبیعی امری عادی بوده که می توان با استفاده از داروهای تجویز شده توسط دکتر این وضعیت را مدیریت کنید.
 • در واقع بعد از جراحی گوش نباید به پهلو بخوابید که به ناحیه تحت درمان فشار وارد شود.
  هرگز در دوره نقاهت و بهبودی بخیه ها را نکشید و دست کاری نکنید.
 • استفاده داروهای تجویز شده را با دقت و بر اساس زمان تجویز شده را از یاد نبرید.
 • به یاد داشته باشید که برای تثبیت و ماندگاری بیشتر نتیجه عمل گوش بایستی از هدبندهای توصیه شده توسط جراح گوش را از یاد نبرید.
 • ضدعفونی کردن ناحیه بخیه خورده را فراموش نکنید.

آیا جراحی زیبایی گوش بر شنوایی فرد تاثیر گذار است؟

خوب است بدانید که جراحی گوش در اغلب موارد تنها بمنظور زیبایی گوش انجام می گیرد و هدف اصلی آن رفع عیوب ظاهری گوش می باشد که این موضوع با پرسش شما کاملا در تناقض است. در حقیقت باید بدانید که جراحی گوش تاثیری بر شنوایی بیمار نگذاشته و به ساختار اصلی گوش آسیبی وارد

نمی کند و تنها زمانی می تواند بر بهبود شنوایی بیمار تاثیر بگذارد که بد شکلی های ایجاد شه در گوش منجر به بسته شدن مجرای شنوایی آن شده باشند که در این صورت انجام این پروسه، بهبود شنوایی گوش را به دنبال خواهد داشت. با نگاهی تخصصی تر درباره ساختار اصلی گوش می توان گفت که گوش انسان از دو بخش گوش میانی و خارجی تشکیل شده است. در حقیقت صداهایی که ما از محیط پیرامون خود
می شنویم از کانال شنوایی خارجی عبور کرده و به پرده گوش ما می رسد. در نتیجه قبل از آنکه صدا به مغز انتقال پیدا کند ابتدا به حلزون گوش می رسد و منجر به شنیده شدن صدا توسط گوش ما می گردد.

در واقع تنها موضوع حائز اهمیت این است که جراح باید از نفوذ خون به داخل سوراخ گوش جلوگیری کند تا مشکلی در روند جراحی ایجاد نشود. همچنین در جراحی گوش پزشک متخصص از آناتومی دقیق گوش مطلع بوده و پیش از جراحی ساختار گوش بیمار را مورد ارزیابی قرار می دهد و بر اساس هدف انجام عمل جراحی را با کمترین تبعات ممکن برای بیمار انجام می دهد.به طور معمول اغلب ورزشکاران و کشتی گیران از متقاضیان جراحی گوش هستند.

در پایان نیز باید اظهار کنیم که نگران ماندن دائمی اثر زخم های ایجاد شده در این پروسه زیبایی نباشید زیرا چرا برش های ایجاد شده در این جراحی اغلب در پشت گوش ایجاد می شوند که قابل دید نمی باشند.

دکتر نیلوفر مجدی نسب هستم ؛ فارغ التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه جندی شاپور اهواز و فارغ التحصیل تخصص گوش و حلق و بینی و سر و گردن با رتبه برتر از دانشگاه شهید بهشتی تهران و عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران  هستم.  خوشحالم که توانستم در زمینه  زیبایی و درمانی عمل جراحی های موفق  داشته باشم. 

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها